PANÍ ALŽBĚTA - 89 LET NAŠE NEJSTARŠÍ MALÍŘKA

Přejí Vám krásný letní den,

minulý týden jsem měla dovolenou :) a při té příležitosti jsem navštívila paní Alžbětu Čimperovou. Seznámili jsme se po telefonu, když mi volala do Maluješ a řešila barvy pro svou ošetřovatelku. Tak jsme se dali do řeči a paní Alžběta mi prozradila, že jí 89 let a maluje vášnivě ráda.

S touto paní jsem se musela seznámit, a tak jsem se cestou ze Šumavy zastavila v Ořechu - domě s pečovatelskou službou, kde paní Alžběta tráví svůj podzim života.

Paní Alžbětě jsem samozřejmě musela přivést dárek, jak se sluší a patří. Ptala jsem se,  jaké by chtěla přivézt plátno a paní Čimperová měla hned vybráno. "Přivezte mi MAGNOLIE, už jsem na ně koukala a moc se mi líbí."

Přivítala mě úžasná stará dáma v modrých květovaných šatech a zářivým úsměvem na tváři. Paní Alžběta mi ve svém útulném bytečku prozradila, co je její elixír na dlouhý a šťastný život. 

Krásně jsme si popovídaly a tato milá dáma mi dovolila, abych Vám rozhovor zprostředkovala:

"Paní Alžběto, vždycky jste malovala?"

(dlouhý zvonivý smích) "Ale vůbec ne, nedokážu namalovat ani prasátko, vždycky jsem byla na ruční práce, to ano. Šití, vyšívání, paličkování a tak, ale nikdy jsem nemalovala. Dnes když někomu ukážu svůj namalovaný obrázek, tak mi nevěří, že jsem to malovala já.

"Jaký jste měla život?"

"Měla jsem pestrý život, někdy to bylo veselejší a někdy smutnější, tak jak to v životě bývá. Pocházím ze Slovenska a v 18 letech jsem odešla za svými staršími sourozenci do Čech a už jsem tady zůstala. Vdala jsem se a měla dvě děti a už mám dvě pravnoučata. Bydlela jsem na severu v Blšanech u Loun. Když mi manžel umřel, tak mi v domečku bylo smutno. Vnučka chtěla, ať jdu bydlet k nim, ale to se mi nechtělo. Tady jsem velmi spokojená a jsem tu ráda. Každý tady má svůj byteček a když se s nikým nechci vidět, tak se zavřu u sebe a nemusím s nikým mluvit. Sama si vařím, na zahrádce pěstuji rajčátka. Vnučka s Filípkem (pravnouček) mě často navštěvují, bydlí kousek odtud. To ona mi objednává obrázky u Vás."

"Obrázky Vám tedy objednává vnučka?"

"Ano, ale vyhledám si je sama, neustále se k vám do shopu koukám a hledám co bych ještě chtěla namalovat. Máte tam tolik hezkých motivů. Manžel vnučky mi koupil tablet a platí mi internet a tak si najdu co potřebuji. Pokud mi něco nejde tak mi pomůžou, ale email si napíšu a pošlu sama. Teď budu pro vnoučka malovat KOCOURA SE SNÍDANÍ. Když je u mě Filípek na návštěvě tak se dívá na Vaše obrázky se mnou a tento se mu moc líbil.

"Všechny obrázky co jste namalovala ale vystavené nemáte.."

 "Ne, jeden jsem darovala sousedce. Moc se jí líbil, a tak ho ode mne dostala na památku. Darovala jsem ji MLÝN, lidé potom za mnou chodili a ptali se, jak to maluji, moc se jim to líbilo. Jedna paní za mnou přišla a ptala se, jak dlouho jsem obrázek vyšívala... už hůř vidí, a tak jsem ji vysvětlila, že je to malované. Teď budu malovat VLČÍ TALISMAN, ten je naší paní ošetřovatelky a nemá na to čas a já mám času dost.

"Jak dlouho obrázek malujete?"

"Asi tak týden, nesedím u toho pořád, jdu si poklábosit a pak už musím něco dělat. Tu spravím zip, a nebo zapošiji sukni - vždyť jsem vyučená švadlena. Lidé za mnou přijdou, a tak jim ráda pomohu. Někdy se v noci probudím a nemohu spát, a tak vezmu barvy a už ťupkám."

"Oči tedy máte dobré."

" Zatím si nemohu stěžovat, zdraví mi celkově slouží dobře, příští rok už oslavím 90 let."

"Jste šťastná?"

"Ó, velmi, nikdy jsem si nemyslela, že se na stará kolena budu mít tak dobře jako teď. Jsem ráda, že mi vnučka zařídila toto bydlení."

Paní Alžbětu zajímalo, jestli obrázky vyrábíme a co všechno výroba obnáší, kolik lidí u nás pracuje a vše kolem maluješ.cz. Došly jsme k tomu, že máme dva grafiky, kteří vytváří obrázky podle fotografií. To paní Čimperovou velmi zaujalo a živě se o OBRAZ PODLE VLASTNÍ FOTOGRAFIE zajímala. Hned se rozhodla, že si nechá přepracovat fotografii Filípka.

S paní Alžbětou jsem si hezky popovídala. Je to úžasná stará dáma a jsem ráda, že jsem ji mohla poznat osobně.

Pavla

ALŽBĚTA 2

Poslední namalované plátno SRUB 

1_1

TANEČNICE SE ZÁVOJEM - nejoblíbenější obraz paní Alžběty