Portrét dokáže zachytit energii člověka

Jana Kučerová Baštová – malířka, grafička, učitelka malby a kresby

Má cesta k malování byla v podstatě jednoduchá a daná, talent měli dědeček, maminka a bratr. Ale nikdo se tomu profesionálně nevěnoval. Maminka se mnou stále něco kreslila. Říkala mi, že jsem malovala dříve, než mluvila. Chodila jsem do různých výtvarných kroužků a ZUŠ. Takže maluji od dětství. Nejraději mám olejomalbu. Olejové barvy jsou jako živé. Umožňují pohrát si s vrstvami, a to dává život a energii obrazu.

Ze žánrů mám nejvíce ráda portrét. Dnes je ale náročné sehnat někoho jako model. Znamená to totiž minimálně 5-6 sezení a málokdo má na to čas.  Práce na portrétu podle fotografie je špatná.  Nezachytím tu správnou energii člověka. Musím cítit jeho povahu, duši a také náladu. 

Když je mi smutno nebo mi není dobře, pak mi malování pomáhá jako terapie. Ne vždy jsem s výsledkem spokojená, ale naplňuje mě to.

K malbě mne inspiruje v podstatě všechno. Díky dobrým učitelům a knihám o umění vidím krásu všude v přírodě, v životě atd. Při každé procházce si vždy všimnu něčeho zajímavého.  I každý člověk je krásný a unikátní.

Dnes se nejvíce věnují přírodě a portrétům (realismus a impresionismus). Začíná mě zajímat také romatismus a symbolismus.

Bohužel kvůli covidu zrušili oddělení vývoje desingu ve firmě, kde jsem pracovala a tak jsem našla Maluješ.cz.  Pro Maluješ zpracovávám grafické návrhy jak své vlastní tvorby tak i pro zákazníky. https://www.malujes.cz/obrazy-od-jany/. malování podle čísel je příjemný relax pro lidi kteří neumí malovat, ale chtějí něco tvořit. Dnes když mám malé miminko a starší dcera je ve školce mi tato práce velmi vyhovuje.