Slunovrat

Také milujete prosinec?

Zajímali jste se někdy o význam tohoto slova?

Na facebooku a instagramu Maluješ.cz probíhá právě soutěž, kde se našich fanoušků ptáme na význam jmen měsíců v roce, a teď diskutujeme nad prosincem.. možností je více.

Prosinec od slova prosiněti neboli probleskout. Slunce jen někdy prosvítá mezi mraky a obloha je siná, neboli šedivá.

Prosinec od slova prosit - existuje výklad, že slovo prosinec pochází od „proseb adventních“, kdy lidé v době adventu a blížících se Vánoc ve zvýšené míře pronášeli svá přání do nadcházejícího roku.

Prosinec může být spojován i s prosem, neboli prosnou kaší. Ta byla za dřívějších časů v domácnostech nejčastějším pokrmem.

Prosinec od slova - prase…. ve staročeštině se snad používal i název prasinec - čas zabijaček.

Naši předkové dokonce říkali prosinci i vlčenec, neboli měsíc vlků. 

Osobně se nejvíce přikláním k pravoslavnému kořeni slova  -sin- v současné češtině kořen žije ve slově siný s významem - modravý, šedivý.

Jistě máte rádi tento výjimečný měsíc.

Možná kvůli adventu, hodně bilancujeme a řešíme, co jsme prožili během celého roku.

Možná kvůli Štědrému dni, který nám připomíná naše dětství a plni sentimentu vzpomínáme na “nejdelší” den v roce, kdy jsme se nemohli dočkat večera a dárků. Dnes se těšíme na naše děti a vnoučata a jejich rozzářenou tvář u stromečku. To je naše největší odměna. 

Možná kvůli významnému křesťanskému svátku, kdy se v těchto dnech narodil malý Ježíšek a přinesl pokoj lidem dobré vůle - jak se zpívá v jedné koledě.

V prosinci má velký význam datum  21.12. tedy nejkratší den a nejdelší noc v roce. Tento den se slaví slunovrat a i když se opravdově den začne prodlužovat až 1.1. tak už zde máme předzvěst toho, že se nám sluníčko začíná vracet.

Doba slunovratu je velmi mystická a dříve bývala příležitostí k oslavám, v české kotlině ho v době předhistorické slavili už i Keltové. Významným svátkem se stal i pro Slovany, kteří slavili zrození mladého boha Slunce – Dažboga neboli Božice. Vše začalo večer před tímto svátkem magickými rituály, které byly zaměřené hlavně na věštění – rozkrajování jablka, házení střevíčku či lití vosku nebo olova se dochovalo dodnes, ale “hrajeme si” až 24.12. Možná proto Vám tyto rituály nikdy nevyšly… protože je zkoušíte o 4 dny později, a to už nemusí mít tak silnou moc. Těžko říct.

Ať je to u Vás jakkoli a možná místo Vánoc slavíte Chanuku, židovský svátek světel a nebo jiný svátek, na který jsem si nevzpomněla, tak nejdůležitější je, ať jsme všichni spolu a rádi. Ať se můžeme radovat s přáteli a s láskou vzpomínat na časy, kdy s námi byli ti, kteří nás již opustili. Mysleme na to, ať v těchto krásných dnech není nikdo sám.

My z Maluješ.cz Vám přejeme krásné Vánoce, plné světla a naděje a posíláme Vám krásnou povídku KAPR NA ÚSMĚVNO z roku 1960 (vypráví pan Filipovský) ilustrovanou úžasnými obrázky od pana Josefa Lady. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení